Batony proteinowe: co musisz wiedzieć, aby dostarczyć sobie białka

Czy wiesz, że białko jest kluczowym składnikiem odżywczym, którego Twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania? Jeśli jesteś osobą aktywną, która stara się schudnąć lub utrzymać formę, potrzebujesz białka bardziej niż kiedykolwiek. Białko pomaga budować mięśnie, spalać tłuszcz i utrzymywać energię przez cały dzień. Jednak znalezienie pokarmów bogatych w białko o każdej porze dnia może być wyzwaniem. Dlatego też wiele osób sięga po batony proteinowe, które są ich tajną bronią, jeśli chodzi o dostarczanie wystarczającej ilości białka w ciągu dnia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co batony proteinowe mają do zaoferowania, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tych wygodnych przekąskach.

Co to są batony proteinowe?

Batony proteinowe to wygodne przekąski, które są pełne białka. Zazwyczaj składają się one z białka pochodzenia roślinnego oraz dodatkowych witamin i minerałów. Batony proteinowe mają stanowić szybkie, przenośne źródło białka, gdy jesteś w ruchu. Często spożywa się je między posiłkami lub jako przekąskę regeneracyjną po treningu.

Batony proteinowe składają się zazwyczaj z bogatych w białko składników, takich jak orzechy, nasiona, owies i soja. Niektóre batony proteinowe zawierają także dodatkowe witaminy i minerały, takie jak żelazo czy wapń. Inne składniki batonów proteinowych to czekolada, miód, kokos i suszone owoce.

Batony proteinowe występują w różnych smakach i konsystencjach, od gryzących po chrupiące. Można wybierać spośród różnych rodzajów batonów proteinowych, w tym batonów wysokobiałkowych, batonów proteinowych o niskiej zawartości cukru, batonów wysokobłonnikowych itp.

Jak dużo białka potrzebujesz?

Zalecane dzienne spożycie białka (RDI) wynosi 0,8 g na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że jeśli ważysz 60kg/132 funty, musisz spożywać 50g białka dziennie. Choć może się to wydawać dużo, w rzeczywistości dość łatwo jest spełnić to dzienne zapotrzebowanie. Jeśli jesz 3 posiłki dziennie, w każdym z nich musisz zawrzeć około 20-30 g białka. Wystarczającą ilość białka można też uzyskać, spożywając codziennie 10-12 porcji pokarmów bogatych w białko.

Jedna porcja pokarmu bogatego w białko to około 20-30 g. Oznacza to, że spożywając 12 porcji pokarmów bogatych w białko dziennie, z łatwością zaspokoisz dzienne zapotrzebowanie na białko. Oznacza to, że włączenie do codziennej diety pokarmów bogatych w białko, takich jak jaja, ryby, orzechy i nasiona, fasola i soczewica, produkty mleczne czy tofu, może pomóc w pokryciu dziennego zapotrzebowania na białko.